bien choisir ses running

6 porad dotyczących prawidłowego wyboru obuwia do biegania

(3)


Aby zapewnić sobie jak najlepsze warunki uprawiania sportów biegowych, należy zaopatrzyć się w parę butów biegowych doskonale dopasowaną do stóp i przeznaczonych wyłącznie do biegania! Umożliwi to uniknięcie: pęcherzy, zwichnięć i innego rodzaju kontuzji.

 

1. Należy zwracać uwagę na właściwy rozwój obuwia

Podczas biegania stopa przesuwa się o kilka milimetrów lub o centymetr. Przymierzając parę butów należy upewnić się, prawidłowy wybór obuwia biegowego że palce u stóp nie dotykają przedniej części buta… w przeciwnym wypadku z pewnością pojawią się pęcherze i czarne paznokcie! Należy zawsze pozostawić centymetr wolnego miejsca pomiędzy palcami a zakończeniem buta. W związku z powyższym, obuwie biegowe powinno zawsze być większe o jeden numer od zwykłych butów miejskich.

 

2. Twoja waga się liczy!

Nie wybieramy takiego samego modelu obuwia ważąc 60 lub 90 kg.

Czy wiedziałeś o tym?
Podczas biegu przy każdym kroku wytwarza się fala uderzeniowa, której siła odpowiada trzykrotnej wielokrotności wagi biegacza. Fala ta rozprzestrzenia się od pięty aż do szczytu kręgosłupa. Rolę amortyzatora pełnią stawy, które poddawane są w ten sposób poważnym obciążeniom. Prawidłowy wybór obuwia biegowego jest więc niezwykle ważny dla uniknięcia uderzeń i zapewnienia właściwego rozpraszania drgań.
W przypadku biegaczy o wadze przekraczającej 80 kg najważniejsze są parametry amortyzacji – należy wybrać podeszwę typu pośredniego, wykonaną z nieco twardszej pianki i wyposażoną w technologię dodatkowej amortyzacji na wysokości pięty oraz przedniej części stopy.

 

3. Szosa czy ścieżki w terenie?

Obuwie musi być dostosowane do podłoża. Osoby biegające po szosie powinny wybrać obuwie o dodatkowych właściwościach amortyzacyjnych, ponieważ na tego rodzaju podłożu buty zużywają się najszybciej. Osoby biegające w terenie powinny zwracać szczególną uwagę na prawidłowe przytrzymywanie stopy i wybierać podeszwy z bieżnikiem, dostosowane do przeszkód terenowych.

 

4. W jaki sposób określić swój krok biegowy?

Każdy z nas biegnie w nieco inny sposób. Najlepszym sposobem określenia swojego kroku biegowego jest obserwowanie stanu zewnętrznej podeszwy obuwia. Jeżeli nie masz obuwia biegowego, na którym możliwe byłoby zaobserwowanie zużycia podeszwy zewnętrznej, zalecamy wizytę u lekarza specjalisty, który może udzielić porad dotyczących rodzaju kroku biegowego.

 

5. Buty należy wybierać wieczorem!

Podczas biegu stopy nieco puchną, a po upływie mniej więcej 30 do 45 minut, stopa dodatkowo nieco się spłaszcza. Z tego powodu należy kupować obuwie biegowe wieczorem, kiedy stopa jest spuchnięta.

 

6. Kiedy należy kupować nowe buty biegowe?

Nie należy czekać aż do odniesienia kontuzji, aby wymienić swoje stare obuwie biegowe. Buty z grubą podeszwą wystarczają zwykle na 1 500 do 2 000 kilometrów. Lżejsze obuwie wystarcza na maksymalnie 500 kilometrów (specjalne modele wyczynowe).

 

Udanych ćwiczeń!

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oceń
GORA STRONY