courir en ville

Bieganie w otoczeniu miejskim - zachowania, które ratują życie

(1)


Adeptów biegania w dużych aglomeracjach miejskich jest coraz więcej. Jest to zdrowe, praktyczne i umożliwia poznawanie wielu nowych osób, jednak należy także pamiętać o podstawowych środkach ostrożności. Poniżej wymieniliśmy najważniejsze z nich.

Bieganie w mieście niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia uproszczenie logistyki codziennej przebieżki lub sesji treningowej. Wystarczy wyjść z domu: można natychmiast zacząć bieg!

Uprawianie sportu w miejskim otoczeniu może również mieć pewne oryginalne aspekty. Wycieczka do nieznanej do tej pory dzielnicy, niespodziewana wizyta u krewnych lub znajomych, a także praktyczne zrobienie niewielkich zakupów - bez problemów z parkowaniem i wyrzutów sumienia z powodu zakupu tabliczki czekolady…

Jednak biegając w mieście należy zawsze pamiętać o przestrzeganiu pewnych podstawowych środków ostrożności. Biegacz jest pieszym, a nie pojazdem terenowym. Z tego względu musi zwracać szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo i przestrzegać wszystkich przepisów kodeksu drogowego, które dotyczą pieszych.

 

Oto kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać w każdych okolicznościach:

- Zwracać uwagę na sygnalizację świetlną (przebieganie przez skrzyżowanie przy czerwonym świetle grozi otrzymaniem mandatu).

- Biec zawsze po chodniku, a nie po jezdni.

- W godzinach nocnych nosić fluorescencyjną kamizelkę i opaski (produkty tego rodzaju można z łatwością znaleźć w każdym sklepie Decathlon).

- Uważać, aby nie potrącać innych pieszych i nie przeszkadzać im (zwracając przy tym szczególną uwagę na dzieci, osoby w starszym wieku i o ograniczonej mobilności).

- Nie słuchać zbyt głośno odtwarzacza mp3, tak aby słyszeć dźwięki pochodzące z otoczenia: należy przez cały czas być w stanie zauważyć zbliżające się zagrożenie.

- Przestrzegać zasad dotyczących utrzymania porządku: nie wolno wyrzucać jakichkolwiek przedmiotów na ulicę (butelki, chusteczki higieniczne, puste opakowania po żelach energetyzujących). Nawet jeżeli potrzeba może być nagląca, nie zatrzymywać się na sikanie pomiędzy dwoma zaparkowanymi samochodami (grozi to otrzymaniem mandatu w wysokości 35 euro).

Należy zdawać sobie sprawę, że biegacz nie ma żadnych szans w starciu z wszelkiego rodzaju pojazdami silnikowymi, dlatego też przebiegając przez ulicę lub skrzyżowanie powinniśmy zawsze zachować najwyższą ostrożność - wypadki zdarzają się wprawdzie dość rzadko, ale grożą tragicznymi skutkami.

Porada dla osób, które zamierzają biegać w mieście, którego nie znają: należy kupić bilet metra lub wziąć ze sobą banknot o wartości 10 euro (lub równoważnej w miejscowej walucie), aby móc wrócić komunikacją miejską lub taksówką w razie nagłego pogorszenia pogody lub dużego zmęczenia. Ponadto zawsze dobrze jest (w szczególności zagranicą) mieć przy sobie dokument tożsamości.

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oceń
GORA STRONY