Bieganie w terenie wiejskim: priorytetem jest bezpieczeństwo

(1)


Drogi i ścieżki terenowe stanowią doskonałe miejsce do treningu i sportowej zabawy dla biegaczy na każdym poziomie. Niemniej jednak, aby uprawiać swoją biegową pasję w sposób całkowicie bezpieczny, należy zawsze przestrzegać kilku prostych zasad.

 

> Odzież i prawidłowe odżywianie

Pierwszy z priorytetów stanowi odzież. W zimnych okresach roku należy właściwie się zabezpieczać. W szczególności dotyczy to kończyn i głowy. Rękawiczki i czapka są absolutnie niezbędne, niezależnie od czasu i intensywności wysiłku fizycznego. Zawsze lepiej jest móc zdjąć jedną warstwę odzieży, niż zmarznąć i zaryzykować początek hipotermii.

W przypadku biegania w okresie letnim, przy ciepłej i słonecznej pogodzie, należy pamiętać o nałożeniu kremu zabezpieczającego skórę w miejscach, które pozostają odkryte (na przykład kark i ramiona): podczas biegania oparzenia słoneczne mogą pojawić się bardzo szybko. Ponadto zalecane jest również noszenie czapeczki.

Niezależnie, czy jest zimno, czy ciepło, należy mieć ze sobą baton energetyczny i bidon, aby w regularnych odstępach czasu spożywać płyny. Jeżeli zamierzamy biegać przez czas dłuższy, niż godzina, dobrze jest wcześniej znaleźć miejsca (fontanny, kawiarnie itp.), w których można z łatwością uzupełnić zapas wody.

 

>Bezpieczeństwo

Za wyjątkiem biegania po ścieżkach w szczególnie trudnym terenie, najważniejsze zagrożenia dotyczą ruchu samochodowego. Priorytet: nie należy nigdy biegać poboczem z plecami skierowanymi w stronę nadjeżdżających pojazdów. Absolutnie zalecane jest bieganie po lewej stronie szosy. SNiemniej jednak, kiedy widoczność jest ograniczona przez ostry zakręt, można zboczyć na kilkadziesiąt metrów na prawą stronę.

Tragiczne zdarzenia, jakie miały miejsce w okresie ostatnich trzech lat sprawiają, że przede wszystkim kobiety powinny zachować szczególną ostrożność. Oto najważniejsze zalecenia:

- Zawsze, kiedy jest to możliwe, biegać w grupie, a nie samotnie.

- Kierować się swoim instynktem: nie wahać się zawrócić z drogi, nawet bez obiektywnych przyczyn.

- Systematycznie zmieniać godziny i trasę biegu.

- Zawsze zabierać ze sobą telefon komórkowy oraz gwizdek lub inny przedmiot, który umożliwia wydanie przenikliwego dźwięku.

- Informować bliskie osoby co do przewidywanej trasy i dokładnej godziny powrotu.

- Nie słuchać zbyt głośno odtwarzacza mp3 (jeżeli go słuchamy), aby zawsze móc zdać sobie sprawę ze zbliżającego się niebezpieczeństwa.

 

> Poszanowanie innych osób i natury

Bieg w terenie wiejskim to przywilej, którego nie należy nadużywać. Nie trzeba chyba jeszcze raz przypominać, że absolutnie zabronione jest zaśmiecanie dróg, ścieżek, zagajników i lasów?

Etykieta biegania wymaga również przestrzegania pewnych zasad dotyczących zachowania: należy przyjaźnie pozdrawiać napotykane osoby (nie tylko innych biegaczy) i zawsze zachowywać się przyzwoicie podczas przebiegania przez wieś lub tereny zabudowane (nie biegać z nagą klatką piersiową)

Należy również uważać, aby nie pozostawić swoich towarzyszy biegu zbyt daleko z tyłu. W przypadku biegania w trudnych warunkach terenowych wszyscy biegacze należący do grupy powinni pozostawać blisko siebie. Chodzi o to, aby sobie pomagać. Wyruszamy razem. Wracamy razem!

 

Wracamy razem!

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oceń
GORA STRONY