courir en hiver

Bieganie zimą: 10 zasad niezbędnych do ochrony przed zimnem

(9)

Bieganie jest sportem wytrzymałościowym, który powoduje, że ciało człowieka wytwarza energię cieplną. Pozwala ono zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym biegaczom tolerować niskie temperatury.
Dlatego też konieczne jest przestrzeganie 10 zasad, aby bieganie zimą było komfortowe i przyjemne...

 

1. Zrób rozgrzewkę w domu

Rozgrzewka pozwala stopniowo podwyższać temperaturę ciała i mięśni. Ćwiczenia rozgrzewające zwiększają elastyczność stawów i doskonalą koordynację ruchową. Już od pierwszych kroków biegu mięśnie nóg będą z łatwością harmonijnie pracować.

 

2. Chroń się wieloma warstwami

Zapomnij o grubym i ciężkim ubraniu! Stosuj system trzech warstw, aby skutecznie odizolować się od zimna. Dzisiejsze materiały są zaawansowane technicznie i posiadają właściwości termiczne, dzięki czemu optymalnie zarządzają  ciepłem.

 

Dlaczego warto nosić ubrania typu "druga skóra"?

Gdy jest zimno, często pierwszym odruchem jest założenie większej ilości ubrań. Niekoniecznie jest to odruch właściwy, może bowiem wpływać negatywnie na poczucie komfortu. Aby nie marznąć w niskich temperaturach, noś bieliznę odprowadzającą pot i utrzymującą ciało w cieple.

Aby zyskać komfort i utrzymać ciepłotę ciała podczas biegania zimą, warstwa 0 - czyli bielizna typu "druga skóra" - jest prawdziwą innowacją dla wszystkich sportowców. Jest to przylegająca do ciała koszulka, stworzona z lekkich i delikatnych technicznych materiałów. Lekka, wygodna, oddychająca i izolacyjna, zapewnia optymalne poczucie komfortu i swobodę dzięki specyficznemu szyciu - splot ciaśniejszy lub bardziej przewiewny w zależności od strefy ciała. Koszulka nie krępuje ruchów i utrzymuje Twoje ciało w cieple, a Ty szybko zapominasz, że masz ją na sobie !

 

3. Wybieraj ciemne ubrania

Ciemne kolory przyciągają promienie słoneczne, obecne nawet przy pochmurnym niebie i niskich temperaturach. Na treningi zakładaj strój biegowy w ciemnych odcieniach, wyposażony zawsze w opaski lub inne elementy odblaskowe (kurtka wiatroodporna, bezrękawnik, buty itd.). Nawet jeśli promienie słońca nie są tak ciepłe jak latem, znaczenie ciepła wytwarzanego przez włókna ubrań jest niezaprzeczalne, zwłaszcza w mroźne dni.

 

4. Osłaniaj całe ciało

Szybko marznące części ciała, wymagające szczególnej ochrony, to głowa, szyja, dłonie i stopy. Gdy jest zimno, utrata aż 70% ciepła może nastąpić właśnie przez te nieosłonięte "zimne punkty". Wybieraj więc rękawiczki, skarpety, czapkę i szalik, kierując się ich właściwościami izolacyjnymi.

 

5. Noś buty do biegania przystosowane do warunków pogodowych i nawierzchni

Podczas biegania bardzo ważne jest zachowanie suchych stóp, uniemożliwiając przedostanie się deszczu lub śniegu do wnętrza buta, a także utrzymanie stabilności na śliskich nawierzchniach. Buty do biegów górskich, biegów przełajowych czy biegania po drogach utwardzonych, z bieżnikowaną podeszwą i nieprzemakalną membraną wewnątrz, zapewniają wygodę i całkowite bezpieczeństwo biegania oraz nie pozwalają zmarznąć.

courir en hiver

Porada: Zalecane jest noszenie butów w większym rozmiarze, aby uniknąć jakiegokolwiek uciskania, które przyspiesza utratę ciepła. Przykład: Buty do biegania Kapteren: Łączą w sobie wiele rozwiązań technologicznych, aby zapewnić ochronę przed zimnem i wilgocią. Dzięki nieprzemakalnej i oddychającej membranie stopy w tych butach pozostają suche. But posiada bieżnikowaną podeszwę, która zapewnia optymalną przyczepność na wilgotnej lub śliskiej nawierzchni innowacyjne koncepty są gwarancją stabilności i dobrej amortyzacji zarówno z przodu buta, jak i na pięcie.

 

6. Pij odpowiednią ilość płynów

Oddychanie zimnym powietrzem przyspiesza utratę płynów i może prowadzić do odwodnienia. Zawsze bierz ze sobą wodę i pij małymi łykami podczas biegania i po jego zakończeniu. Jeśli wychodzisz na długo, pomyśl również o posiłku, na przykład w formie żelu energetycznego, glukozy czy suszonych owoców. Chodzi o dostarczanie małych porcji, ponieważ w trakcie biegania trawienie jest utrudnione.

 

7. Wytwarzaj ciepło, jedząc!

Suszone owoce, batoniki zbożowe lub żele energetyczne to pokarmy, które warto zabrać na trening biegowy. Zawarte w nich węglowodany zostaną natychmiast wykorzystane przez komórki mięśniowe i mózgowe do dostarczenia organizmowi energii i walki z zimnem.

 

8. Wdech przez nos! Wydech przez usta!

Podczas biegania w bardzo zimne i wietrzne dni najlepiej jest wdychać powietrze nosem i wydychać ustami. Dzięki temu wdychane zimne powietrze zostaje ogrzane, zanim dotrze do oskrzelików. Nie należy oddychać w ten sposób podczas wzmożonego wysiłku.

 

9. Zacznij od biegu pod wiatr

Bieganie na wietrze zwiększa odczuwanie zimna. Zaleca się na początku treningu biec pod wiatr, a z powrotem - z wiatrem. Temperatura ciała wzrasta bowiem, gdy biegniesz z wiatrem w plecy.

 

10. Rozciągaj się na zakończenie treningu

Spowolnij ochładzanie się organizmu po zakończeniu biegania, wykonując ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie. Ćwiczenia te sprzyjają zachowaniu równowagi termicznej po zakończonym wysiłku i zapobiegają hipotermii, o którą w mroźne dni wyjątkowo łatwo.

 

Miej dobre podejście do biegania zimą...

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oceń
GORA STRONY