entretenir chaussures de course

Jak dbać o buty do biegania?

(1)


Biegaczy i biegaczki z ich butami łączy szczególna więź. Towarzyszą im one podczas treningów i biegów. Dlatego o buty należy szczególnie dbać, by mogły służyć im jak najdłużej.
 

Czyszczenie butów do biegania jest ważne!

Wiele osób pierze swoje buty w pralce, nie wiedząc, że powoduje to ich uszkadzanie pod względem właściwości technicznych i fizycznych oraz może skutkować odklejaniem podeszwy, kurczeniem się materiału lub rozrywaniem siateczki okrywającej górną część stopy. 

Radzimy więc prać buty tylko gdy są bardzo brudne (np. zabłocone), używając wody z mydłem i syntetycznej szczoteczki. Nie należy zwłaszcza stosować wybielacza! Spłukiwać wodą.

 

Bez problemu możesz je prać ręcznie.

1. Jeśli to możliwe, wyjmij wkładkę z buta i upierz ją oddzielnie.

2. Wyczyść cały but odrobiną ciepłej wody z mydłem za pomocą niezbyt twardej szczoteczki.

3. Za pomocą ściereczki usuń nadmiar wody z wnętrza buta.

4. Unikaj suszenia butów w pobliżu źródeł ciepła (takich jak kaloryfer) - należy je pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej! 

Rozłóż buty i wyłóż je papierem gazetowym lub ścierką. Wchłoną one wilgoć pozostałą w bucie.

 

Odradzamy

- suszenie butów w suszarce

- zostawianie ich do wyschnięcia na słońcu

- używanie suszarki do włosów

- umieszczanie butów w pobliżu źródeł ciepła (kaloryfer, kominek). Na prawidłowe całkowite wyschnięcie butów należy przeznaczyć około 12 godzin. 

 

Wskazówka : Jeśli biegasz często, zimą zalecamy noszenie dwóch par obuwia na zmianę - gdy jedne buty schną, biegasz w drugich. Zimą Twoje buty mogą wymagać szczególnej pielęgnacji. Odpowiednia konserwacja znacznie przedłuża ich żywot. Po biegu w deszczu lub śniegu wyczyść buty ściereczką i, jeśli to możliwe, wyjmij wkładki. Wyłóż buty papierem gazetowym, który wchłonie wilgoć

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oceń
GORA STRONY