gérer ses efforts

Naucz się w lepszy sposób zarzadzać swoim wysiłkiem

(1)


Zdolność do utrzymywania stałego rytmu przez cały czas zawodów może zostać nabyta jedynie dzięki odpowiednim treningom. Kalenji udzieli Ci kliku porad na temat rozwoju swoich umiejętności w zakresie zarządzania długotrwałym wysiłkiem fizycznym, aby zostać biegaczem osiągającym regularnie dobre wyniki.

 

Sumienne podejście do treningu

Nikt nie powiedział, że będzie to łatwe! W szczególności, jeżeli chcesz wciąż doskonalić swoje rezultaty i systematycznie startować w zawodach sportowych. Coraz większa liczba biegaczy decyduje się na start w zawodach o charakterze sportowym. Biegi na 10 km, pół-maratony, maratony - każdy może wybrać dystans odpowiadający jego możliwościom…

Przypięcie do koszulki numeru startowego to zawsze niezapomniane wrażenie, jednak udział w zawodach powinien zawsze być poprzedzony odpowiednim treningiem. Nie jest absolutnie konieczne – chociaż zalecane – przestrzeganie bardzo ścisłego planu treningów. Należy jednak co najmniej trenować regularnie. Bieganie trzy razy w tygodniu powinno być wystarczające, aby systematycznie poprawiać swoje wyniki. W szczególności, jeżeli podczas treningu przestrzegamy pewnych ogólnie obowiązujących zasad: "trening wytrzymałości"{wytrzymałość oznacza zdolność do utrzymywania określonego poziomu intensywności i prędkości biegu. Tego rodzaju technika treningowa jest potrzebna każdemu biegaczowi. Stanowi ona podstawę treningu. Bez podstawowej wytrzymałości biegacz nie może czynić żadnych postępów. Trening "wytrzymałościowy" jest konieczny dla każdego, kto zamierza uprawiać konkurencje biegowe na długim dystansie (poczawszy od 10 kilometrów). Nie nie może zastąpić odpowiedniej ilości treningów. Wytrzymałość stanowi podstawę przygotowania do udziału w zawodach}, "sesja treningu interwałowego"{trening interwałowy stanowi skuteczną metodę przyzwyczajania swojego organizmu do zmiany rytmu. Rytm powolny – szybki – umiarkowany – żywy, kroki długie, krótkie, szybkie, w zależności od podłoża i prędkości, zróżnicowane ćwiczenia... Trening interwałowy umożliwia doskonałe przygotowanie się do zawodów sportowych, podczas których nigdy nie biegniemy w równym rytmie (za względu na zmęczenie, ukształtowanie terenu, innych uczestników itp.). Jest on również niezbędnym elementem każdego planu treningowego.} (na torze lub w terenie), "trening progowy"{Technika treningowa pośrednia pomiędzy łatwym truchtem a intensywnym treningiem interwałowym, umożliwiająca przyzwyczajenie organizmu do tolerowania w lepszy sposób wysiłków o średniej intensywności. Trening progowy umożliwia nabycie podstawowego rytmu, którego opanowanie jest absolutnie konieczne.}.

 

Dobre poznanie swojego rytmu i swoich ograniczeń

Prawidłowe zarządzanie wysiłkiem wymaga zawsze systematycznej pracy nad utrzymaniem rytmu biegu, który będziemy wykorzystywać w trakcie zawodów. Biegacz powinien umieć utrzymywać ten rytm w sposób dość precyzyjny.

Jeżeli przygotowujesz się do udziału w pół-maratonie lub maratonie, powinieneś jednak trenować w sposób bardziej dynamiczny i intensywny. Standardowy rytm biegu musi być dla biegcza wygodny. Jeżeli nie udaje Ci się utrzymać swojego rytmu przez co najmniej godzinę, bądź wobec siebie mniej wymagający i ćwicz rytm nieco wolniejszy.

Umiejętność zarządzania swoim wysiłkiem wymaga przede wszystkiem poznania swoich ograniczeń. Im bardziej zrównoważony i regularny będzie trening, tym lepiej będziesz zdawać swoje sprawę z własnych możliwości.

 

Praca nad swoją psychiką

Udział w zawodach sportowych – nawet na poziomie amatorskim – to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Jednak nagły wzrost adrenaliny w dniu zawodów nie wystarcza, aby przezwyciężyć wszystkie swoje słabości. Słabości zarówno fizyczne, jak i psychiczne…

Należy zawsze biec z zaangażowaniem, niekoniecznie jednak starać się codziennie przekraczać swoje możliwości - to podstawa prawidłowego zarządzania biegiem na wybranym dystansie! Ustalenie sobie określonych celów treningowych umożliwia zarówno systematyczne podnoszenie swego poziomu, jak i pracę nad własną psychiką. Biegacz zawsze czuje się silniejszy, kiedy jego trening był udany. Cała reszta to umiejętność wykraczania poza swoje możliwości – oraz przezwyciężania swoich słabości – którą można podsumować jednym słowem: motywacja!

 

Opracowanie taktyki biegu

Sam powinieneś być architektem swojego przyszłego wysiłku. Należy więc opracować szczegółowy plan. Od fundamentów aż po szczyt budynku. Podczas opracowywania planu należy brać pod uwagę topografię trasy, swoją bieżącą formę, a także warunki pogodowe!

Zawsze należy zaplanować swoje międzyczasy i starać się ich dokładnie przestrzegać. Jest to szczególnie ważne na początku biegu, kiedy nadmierna ekscytacja może być złym doradcą. Umiejętność opanowania swojego wysiłku to przede wszystkim zarządzanie swoim rytmem. A także panowanie nad zużyciem energii począwszy od pierwszych kilometrów.

W swoim planie należy zawsze uwzględnić całość dystansu i trudności, na jakie możemy natrafić, jeśli będziemy zbyt ambitni. Niemniej jednak należy być ambitnym. Bieg stanowi zawsze wspaniałą przygodę, jeżeli będziemy zdolni pokonywać swoje słabości w sposób całkowicie bezpieczny dla zdrowia…

 

Teraz jesteś już gotowy: udanych zawodów!

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oceń
GORA STRONY